GONDOLATOK KELETRŐL ÉS NYUGATRÓL
"Bölcs mondások" irodalomterápia
2024. február 15. csütörtök, 18 óra
SZÁSZ ÉVA idei tematikus irodalomterápiás foglalkozás sorozatának 1. alkalmára szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a zsámbéki könyvtárba.
1. rész: A jóról és a rosszról
MOTTÓ:
„Az élet valójában egyszerű, csak mi magunk tesszük bonyolulttá." (Kung Fu-Ce i.e. 551-479.)
"Nehéz időket élünk, melyekben különösen fontos a lelkierő megerősítése. Hogyan érhetjük ezt el? Közös beszélgetésekkel, élettapasztalatok megosztásával, bölcs mondások közös olvasásával. Ilyenkor nemcsak a múltbeli énünk fájdalmaival, sérüléseivel tudunk szembenézni, hanem közösen alakíthatjuk tetteink, cselekedeteink jövőbeli terveit. Egyedül mindig nehezebb megküzdeni a problémákkal, a napi gondokkal, de ha társak vannak hozzá, mindez könnyebbé és kellemesebbé válik.
2024-ben 6 alkalommal találkozhatunk újra az irodalomterápiás foglalkozásokon. Miről fognak szólni ezek a beszélgetések? Olyan aktuális kérdésekről, témákról, amelyek évezredek óta formálják, alakítják az emberi jellemet kultúrától és történelmi eseményektől függetlenül. A cél az, hogy észrevegyük a mindennapokban rejtőzködő szépet és jót, még akkor is, ha ez éppen csak egy pillanatig tart. Az ókori szerzők, filozófusok megérlelt mondásai segíthetnek nekünk újra gondolni az életünket, és hozzájárulhatnak énünk jó irányba való változásához. Ne feledjük: minden élet és minden nap értékes, elsősorban ezt erősítsük meg egymásban!"
1. A jóról és a rosszról
"Két pólusú világban élünk. Ellentétek feszülnek bennünk és a környezetünkben, amelyhez alkalmazkodnunk kell. Jellemünknek is két oldala van, ezért nem vagyunk tökéletesek. De minden belátásunkkal és akaraterővel törekedhetünk jellemünk alakítására, jobbítására. Számtalan esemény, ami velünk történik, több oldalról is megvilágítható. Sokszor előfordul, hogy ami látszólag rossznak minősül életünkben, arról kiderül, hogy jó irányba terel minket. Évezredek óta küszködik az ember, hogy az alapvetően rossznak tűnő történéseket valahogy átélje és ebből tanuljon. A keleti bölcsek hosszú idő óta törekednek arra, hogy a jin (a lágy és finom) és a jang (erős és kemény) energiákat, viszonyokat, érzéseket összevessék, és közben
szerzett tapasztalataikat bölcs gondolatokba öntsék. A nyugati filozófusok, erkölcstanítók az ellentétek feloldását, finomítását tartják fontosnak.
Mindkét irányzat helyes, és ha ez összefonódik az ember életében, könnyebbé varázsolhatja az élethez való hozzáállásunkat."
Szász Éva